Rozkład Poissona – zadania

Zadanie 1. Zmienna losowa \dpi{120} \large X ma rozkład Poissona z parametrem \dpi{120} \large \lambda=2. Obliczyć \dpi{120} \large P\left ( X=0 \right ), \dpi{120} \large P\left ( X=2 \right ), \dpi{120} \large P\left ( X<2 \right ), \dpi{120} \large P\left ( X\geq 1 \right ).

Zadanie 2. Centrala telefoniczna zakładu obsługuje 150 abonentów. Prawdopodobieństwo tego, że w ciągu jednej minuty abonent zadzwoni do centrali jest równe 0,01. Obliczyć prawdopodobieństwo tego, że w ciągu minuty zadzwoni:

a) dokładnie trzech abonentów,

b) mniej niż dwóch abonentów,

c) co najmniej jeden abonent.

Zadanie 3. Daltonizm daje się stwierdzić u 1% ludzi stanowiących pewną populację. Jakie jest prawdopodobieństwo, że w próbie liczącej 100 osób:

a) nie będzie ani jednej osoby obciążonej daltonizmem

b) jak wielka powinna być próba losowa, aby prawdopodobieństwo znajdowania się w niej co najmniej jednej osoby obciążonej daltonizmem wynosiło 0,95 lub więcej?

Zadanie 4. Pieczemy bułeczki. Ile średnio powinno przypadać rodzynków na bułeczkę, aby z prawdopodobieństwem nie mniejszym niż 0,99 twierdzić, że w bułeczce znajdzie się co najmniej jeden rodzynek?