Oznaczamy przez zbiór macierzy kwadratowych stopnia o wyrazach rzeczywistych. Macierz zapiszmy w postaci ciągu jej kolumn:
, gdzie
Wyznacznik macierzy jest to funkcja przyporządkowująca tej macierzy pewną liczbę rzeczywistą. Będziemy go oznaczać lub
DEFINICJA
Wyznacznikiem stopnia macierzy nazywamy funkcję spełniającą następujące warunki: 1. det det det 2. det det 3. det 4. det |
W definicji powyższej wyznacznik został określony w sposób aksjomatyczny, tzn. przez podanie własności jakie funkcja musi spełniać. Nie wynika z niej bezpośrednio, że taka funkcja istnieje oraz, że jest wyznaczona jednoznacznie. Wykazuje się, że istnieje dokładnie jedna funkcja spełniająca takie własności oraz podaje się na nią wzór.
Własności wyznacznika:
1. Jeśli pewna kolumna macierzy składa się z samych 0, to .
2. Jeśli macierz powstała z macierzy przez przestawienie dwóch kolumn, to
3. Jeśli dwie kolumny macierzy są równe, to wyznacznik tej macierzy jest równy .
4. dla
We wszystkich powyższych własnościach słowo ,,kolumna” może zostać zastąpione wyrazem ,,wiersz” i własności pozostaną prawdziwe.
5. Wyznacznik macierzy trójkątnej (dolnej bądź górnej) oraz macierzy diagonalnej równy jest iloczynowi elementów stojących na głównej przekątnej.
6.
7. (tw. Cauchy’ego),
8. stopień macierzy .
OBLICZANIE WYZNACZNIKÓW
Dla danej macierzy wyznacznik jest równy:
- dla mamy
- dla
Wprowadźmy najpierw pojęcie dopełnienia algebraicznego elementu
Liczbę
gdzie – oznacza macierz stopnia , powstałą z macierzy przez skreślenie – tego wiersza oraz – tej kolumny, nazywamy dopełnieniem algebraicznym elementu macierzy .
Dla zachodzi wzór nazywany rozwinięciem Laplace’a:
– rozwinięcie względem dowolnego – tego wiersza
lub
– rozwinięcie względem dowolnej – tej kolumny
W szczególnym przypadku dla rozwinięcie Laplace’a przyjmuje postać:
Dla możemy również stosować rozwinięcie Laplace’a, ale częściej wyznacznik macierzy wymiaru 3 liczymy tzw. metodą Sarrusa
(dopisujemy za macierzą dwie pierwsze kolumny)
.
Tworzymy przekątne: trzy w prawą stronę zaczynając od , dalej od od . Mnożymy elementy każdej przekątnej, a następnie sumujemy. Następnie trzy przekątne w lewą stronę poczynając od , . Mnożymy elementy na przekątnych. Zmieniamy znaki w trzech ostatnich iloczynach i je sumujemy.
Zapraszamy do zadań! tutaj