Ciągi liczbowe – wzory

Najważniejsze algorytmy potrzebne w praktyce do liczenia granic ciągów.

Podzielimy liczenie granic ciągów na cztery podstawowe grupy, do których podamy schematy rozwiązań.

I grupa (podstawowe granice ciągów)

Ciągi o wyrazie ogólnym postaci: \dpi{120} a_{n}=\frac{W_{k}\left ( n \right )}{W_{l}\left ( n \right )}, gdzie \dpi{120} W_{i}\left ( n \right ) oznacza wielomian stopnia \dpi{120} i.

Algorytm: na przykładzie \dpi{120} \lim_{n \to \infty }\frac{3n^{2}-5n^{3}+2n-7}{4n^{5}-2n^{2}+2}

Do tej grupy warto zapamiętać, że jeżeli:

a) stopień wielomianu w liczniku jest taki sam jak stopień wielomianu w mianowniku, to granica ciągu jest równa ilorazowi współczynników przy najwyższych potęgach \dpi{120} n.

b) stopień wielomianu w liczniku jest mniejszy od stopnia wielomianu w mianowniku, to granica ciągu jest równa 0. (jak w naszym przykładzie)

c) stopień wielomianu w liczniku jest większy od stopnia wielomianu w mianowniku, to granica ciągu jest równa \dpi{120} +\infty lub \dpi{120} -\infty, w zależności od znaków współczynników przy najwyższych potęgach \dpi{120} n w liczniku i mianowniku.

Po zastosowaniu tych wiadomości granice Grupy I można liczyć w pamięci. Więcej przykładów w zakładce Zadania.

II grupa (granice typu \dpi{120} \sqrt{...}-\sqrt{...} )

Zaliczymy tu ciągi, w których występuje w liczniku bądź mianowniku symbolicznie: \dpi{120} \sqrt{...}-\sqrt{...} lub \dpi{120} \sqrt[3]{...}-\sqrt[3]{...}. Są to ciągi, w których pojawia się wyrażenie nieoznaczone \dpi{120} \infty -\infty.

Algorytm dla \dpi{120} \sqrt{...}-\sqrt{...}  na przykładzie \dpi{120} \lim_{n \to \infty }\left ( \sqrt{2n^{2}+5n}-\sqrt{2n^{2}+3} \right )

Algorytm dla granic ciągów typu \dpi{120} \sqrt[3]{...}-\sqrt[3]{...}  w zakładce Zadania – zadanie 8 przykład 5) i 6).

III grupa ( tw. o trzech ciągach)

Ciągi z zastosowaniem tw. o trzech ciągach (patrz Teoria). Są to najczęściej ciągi, w których wyraz ogólny ma postać \dpi{120} \sqrt[n]{x^{n}+y^{n}+...} Pod pierwiastkiem może być bardziej rozwinięta postać co można zobaczyć w zadaniach.

Algorytm na przykładzie \dpi{120} \lim_{n \to \infty }\sqrt[n]{2^{n}+3\cdot 4^{n}+5}

Patrząc na wyjściowy ciąg jesteśmy w stanie od razu powiedzieć jaka jest jego granica. Jest to podstawa największej z potęg występujących pod pierwiastkiem. Nie można jednak wpisać jej od razu. Zadanie zostanie ocenione najprawdopodobniej na 0 punktów. Należy przeprowadzić całe rozumowanie. Można je lekko skrócić, co pokażemy z zadaniach.

 IV grupa (granice z liczbą \dpi{120} \large e)

Ciągi wykorzystujące liczbę \dpi{120} e. Ogólny wyraz takiego ciągu jest najczęściej w postaci:  \dpi{120} \left ( 1\pm \frac{c}{W_{k}\left ( n \right )} \right )^{P_{k}\left ( n \right )}lub bardziej ogólnie \dpi{120} \left ( \frac{W_{k}\left ( n \right )}{P_{k}\left ( n \right )} \right )^{Q_{k}\left ( n \right )}.

Algorytm na przykładzie \dpi{120} \lim_{n \to \infty }\left ( \frac{n+7}{n+2} \right )^{2n-3}

 Zapraszamy do zadań! tutaj