RÓWNANIE OGÓLNE PŁASZCZYZNY
Niech będzie dowolnym punktem przestrzeni oraz wektorem z tej przestrzeni. Płaszczyznę określamy jako zbiór punktów takich, że wektor jest prostopadły do wektora . Z warunku prostopadłości wektorów mamy, że:
Oznacza to, że
Kładąc otrzymujemy równanie płaszczyzny postaci:
Równanie to nazywamy równaniem ogólnym płaszczyzny . Wektor prostopadły do płaszczyzny nazywamy wektorem normalnym. Jednym z wektorów normalnych jest wektor .
RÓWNANIE ODCINKOWE PŁASZCZYZNY
Wiemy, że jeżeli wektory są współpłaszczyznowe, to ich iloczyn mieszany jest równy . Niech będzie dowolnym punktem płaszczyzny . Oznacza to, że dla dowolnych trzech danych punktów niewspółliniowych , , wektory , , leżą w płaszczyźnie . Zatem iloczyn mieszany . Stąd:
Wróćmy do równania ogólnego płaszczyzny Jeżeli płaszczyzna nie przechodzi przez początek układu współrzędnych, to . Dzieląc stronami to równanie przez otrzymujemy postać:
Kładąc odpowiednio: , , otrzymujemy, tzw. równanie odcinkowe płaszczyzny:
Wynika z niego, że płaszczyzna przecina osie współrzędnych odpowiednio w punktach , , , gdzie .
RÓWNANIE PARAMETRYCZNE PŁASZCZYZNY
Kolejną postacią równania płaszczyzny jest tzw. postać parametryczna równania płaszczyzny. Jeżeli punkty oraz należą do płaszczyzny i wektory , są do niej równoległe, to wektor jest kombinacją liniową wektorów , co można zapisać jako:
Otrzymujemy zatem równanie parametryczne:
Zapraszamy do zadań! tutaj